
VEGHEL - Fred en Mandy van den Broek stappen dit jaar in het onecht, samen met hun getuigen en goede vrienden Erik en Eleonore Groenewoud. Vier vrienden die elkaar al jaren kennen, het leven vieren en met volle overtuiging zeggen: “Mi mekaor is ’t vur mekaor.”
Fred en Mandy en hun getuigen Erik en Eleonore leerden elkaar kennen toen hun dochters samen op basisschool De Tuimelaar zaten. “De klik was er meteen,” vertelt Mandy. “In de loop der jaren zijn we steeds meer samen gaan doen: etentjes, theaterbezoek, zeiltochtjes in Zeeland. Het voelt gewoon goed samen.” Tijdens de optocht in Kuussegat zijn ze inmiddels vaste gezichten. “We staan altijd op de eerste rang in de Hezelaarstraat, voor ons huis,” vult Fred aan. “En dit jaar is het extra bijzonder: nu staan we niet langs de kant, maar middenin het feest.”
Fred en Mandy leerden elkaar bijna 25 jaar geleden kennen tijdens een blind date. “Het was liefde op het eerste gezicht,” zegt Fred met een lach. “We waren meteen verkocht.” Al snel volgde een huwelijk en later de geboorte van dochters Kim (20) en Roos (18). Het stel woont in het centrum van Veghel, omringd door familie en vrienden. “We zijn echte levensgenieters,” vertelt Mandy. “We houden van gezelligheid, lekker eten, en reizen graag, maar nooit twee keer naar dezelfde plek. Elk jaar zoeken we iets nieuws, iets avontuurlijks.”
Fred (56) werd geboren in Cuijk, waar hij al jong besmet raakte met het carnavalsvirus. “Ik zat bij de jeugdraad van De Nölers,” vertelt hij. “Carnaval zat er al vroeg in.” Op zijn achttiende verhuisde hij naar Boxtel, waar hij de horeca in ging. “De kroeg was toen interessanter dan school,” grapt hij. Na jaren in de horeca belandde Fred via een omweg in Veghel. Zestien jaar werkte hij bij Sligro, voordat hij twee jaar geleden overstapte naar WSD. “Als werkbegeleider kan ik iets betekenen voor anderen, en dat geeft voldoening,” zegt hij. Ook binnen het Kuussegatse carnaval is Fred geen onbekende. Hij was lid van de Raad van XI en mocht zich zelfs Opperkuus noemen. “Het is een eer om opnieuw onderdeel te mogen zijn van zo’n mooie traditie,” zegt hij trots.
Mandy (50) groeide op in Veghel, waar carnaval een vanzelfsprekend onderdeel van het leven is. “Bij ons thuis hoorde het er gewoon bij,” vertelt ze. Haar vader Thijs was actief bij de Raad van XI en Opperkuus, en zelf danste ze jarenlang bij de dansmariekes. Later hielp ze mee in diverse commissies. “Het zit in mijn bloed. Carnaval is voor mij het ultieme gevoel van verbinding.” Na haar studie Facility Management in Wageningen keerde Mandy terug naar Veghel. Inmiddels werkt ze bijna vier jaar bij BrabantZorg als Teammanager Vastgoed & Veiligheid. “Samen met mijn team zorg ik dat onze bewoners zich thuis en veilig voelen,” legt ze uit. “Ook daar draait het om saamhorigheid, net als met carnaval.”
Erik en Eleonore Groenewoud uit ’t Ven zijn de getuigen van het Boerenbruidspaar. Het stel leerde elkaar 33 jaar geleden kennen tijdens een vakantie in Frankrijk. Ze wonen inmiddels 25 jaar in Veghel, samen met hun dochters Gwen (20) en Gina (22). Ze voelen zich thuis in het bourgondische Brabantse leven en trekken er in hun vrije tijd graag op uit voor een hapje, een drankje of een sportieve activiteit zoals wandelen, mountainbiken, zeilen of snowboarden.
Erik (56), geboren in Nijkerk, groeide op in een omgeving waar carnaval niet vanzelfsprekend was. Via Eleonore kwam hij later toch met het feest in aanraking. “Bij ons thuis werd geen polonaise gelopen,” lacht hij. “Maar sinds ik in Brabant woon, ben ik om.” Met een technische achtergrond en jarenlange ervaring als senior accountmanager werkt hij sinds ruim een jaar bij MG Vloerverwarming in Mierlo. Carnaval vierde hij altijd bescheiden, vaak gestimuleerd door hun dochters, maar omdat hij dit jaar vrij is tijdens de feestdagen kan hij zich voor het eerst echt volledig onderdompelen.
Eleonore (54) werd geboren in Nistelrode, groeide op in Son en Breugel en maakte carnaval mee in zowel Krutjesgat als Lampegat. Ze studeerde Logopedie aan Fontys Eindhoven, specialiseerde zich later tot dyslexiespecialist en runt inmiddels al 27 jaar haar eigen praktijk in Veldhoven. “Het mooie aan carnaval is dat het je weer even kind laat zijn,” zegt ze. “De voorpret, de verkleedpartijen, de muziek, dat gevoel komt nu allemaal weer terug.” De voorbereidingen op hun rol bij het Boerenbruidspaar brengen voor haar veel warme carnavalsherinneringen terug.





